Czym jest współczucie i samowspółczucie oraz jak je rozwijać?

czym jest współczucie i samowspółczucie oraz jak je rozwijać?

Współczucie i samowspółczucie są często kojarzone z litością, poddaniem się, lenistwem czy słabością… Tymczasem, współczucie, to źródło naszej ogromnej siły. Uczy nas wrażliwości na cierpienie swoje i innych ludzi oraz aktywuje do działania zmierzającego do złagodzenia, a nawet zatrzymania tego cierpienia. Praktykę współczucia rozpoczynamy zwykle od nauki samowspółczucia, które prowadzi nas do łagodności, czułości, zaprzyjaźniania się ze sobą i coraz większej otwartości na siebie i innych.

Podążając za słowami Shauny Shapiro:

współczucie dla siebie nie tylko pomaga nam poczuć się lepiej.  Zapewnia nam tratwę ratunkową, której potrzebujemy, aby przejść przez trudne czasy.

Pogłębiając nasze współczucie dla siebie, odkrywamy niewykorzystane rezerwy siły, odporności i mądrości, które pomagają nam przetrwać burzę. Wzmacniamy także nasze zasoby, aby lepiej nawigować w przyszłych burzach.  Jest to jedna z alchemicznych mocy współczucia dla siebie: jednocześnie łagodzi to, co negatywne i wzmacnia to, co pozytywne. 

Niestety, współczucie dla siebie nie jest naszą typową odpowiedzią, gdy sytuacja staje się ciężka.  Zamiast tego mamy skłonność do korzystania z nawykowych mechanizmów radzenia sobie, które są nieskuteczne i mogą być wręcz szkodliwe: krytyka, ocenianie, potępianie, wyśmiewanie, poczucie bycia niewystarczającym…

Oto, gdzie na ratunek przychodzi współczucie dla siebie.  Daje nam odwagę, by stawić czoła bolesnym problemom i wprowadzić zmiany potrzebne do ich wyleczenia.

Zapraszam Cię do obejrzenia mojego spotkania na żywo na fanpage’u Agnieszka Pawłowska – psychologia pozytywna, uważność i współczucie:

Jeśli masz gotowość na to, by spojrzeć na siebie z większą życzliwością, jeśli chcesz rozwijać w sobie wewnętrznego sojusznika i krok po kroku zaprzyjaźniać się ze sobą, to zapraszam Cię na przepiękny webinar: “Samowspółczucie i życzliwość wobec siebie, jako droga do zaprzyjaźnienia się ze sobą i skuteczniejszego osiągania celów”, który odbędzie się w poniedziałek 19 kwietnia 2021 w godzinach 12:00-13:30 (będzie oczywiście dostępny dla zapisanych osób w dowolnym późniejszym terminie).

Dlaczego uważam, że będzie przepiękny i że warto wziąć w nim udział?

Ponieważ będzie to spotkanie bardzo praktyczne, czyli minimum teoretyzowania i maksimum doświadczania. Będziemy praktykować budowanie w sobie wewnętrznego wsparcia, będziemy praktykować życzliwość i współczucie wobec siebie, będziemy pisać do siebie wyjątkowy list, tworzyć swój życiowy kompas przypominający nam o tym, co dla nas ważne, zatrzymamy się nad tym, co chcemy rozwijać i karmić w swoim życiu i… będziemy się uczyć, jak pokochać samą/samego siebie.

kliknij w ikonę

kliknij w ikonę

bezpłatny kurs online
„jak rozpocząć swoją przygodę z uważnością"

Chcesz się na chwilę zatrzymać? Czujesz, że życie przecieka Ci przez palce, a każdy kolejny rok mija szybciej niż poprzedni? Natłok obowiązków, ciągły stres i gonitwa myśli sprawiają, że nie wiesz już do czego dążysz? Potrzebujesz zmiany. Na początek weź świadomy oddech.

spotkania online
- rozwijaj się w swoim domu

Przebywając w domowym, znajomym otoczeniu, siedząc wygodnie we własnym fotelu możesz rozpocząć wartościową podróż. Duże zmiany nie zawsze muszą wyglądać widowiskowo. Zatrzymanie się i otwarcie na nową perspektywę, decyzja, by lepiej poznać siebie, swoje emocje i myśli oraz nawiązać z nimi relację – to może przynieść większe i ważniejsze zmiany niż się spodziewasz.