Przyjmowanie komplementów bywa trudne

jak przyjmować komplementy?

Przypomnij sobie, kiedy ostatnio otrzymałaś/eś od kogoś komplement – jak na niego zareagowała/eś? Jak się wtedy czułaś/es?

Dla mnie komplementy nadal bywają bardzo krępujące… Nigdy nie byłam uczona, jak je przyjmować. Zawsze starałam się być skromna i w żadnym wypadku nie wywyższać się ponad innych, a komplementy stawiały mnie w świetle reflektorów, więc miałam silną potrzebę, by szybko je przygasić:

– „Oj, no co Ty, to tylko dobry makijaż i odpowiednie światło”

– „Jaka tam mądrość, takie, przypadkowe przemyślenia”

– „No wiesz, jakoś tak mi się akurat udało”

– „Ale zobacz co inni w tym czasie zrobili”

– „Ty jesteś znacznie ładniejsza/przystojniejszy/mądrzejsza/zaradniejszy itp.”

– „Tak, tak, dzięki, ale przejdźmy już do tego, co u Ciebie?”

Nadal uczę się brać w takim momencie głęboki oddech i przyjmować komplementy z wdzięcznością ❤ Czasem udaje mi się to lepiej, czasem gorzej ?

Jeśli Ty także instynktownie strząsasz je z siebie lub zaczynasz wyjaśniać poprzez sprzyjające okoliczności, to zapraszam Cię, żebyś spróbował/a następnym razem, gdy ktoś Cię doceni czy skomplementuje, postąpić trochę inaczej:

1. Weź świadomy oddech

2. Spójrz tej osobie w oczy

3. Podnieś delikatnie głowę i uśmiechnij się życzliwie

4. Podziękuj ?

5. Uwierz w to, co mówi – a zobaczysz, jak jej słowa rozświetlą Cię od środka ❤

6. Jeśli czujesz potrzebę umniejszenia sobie, to oprzyj się jej, bo w pełni zasługujesz na dumę z siebie i swoich osiągnięć ❤

Jeśli nadal czujesz, że przyjmowanie komplementów jest dla Ciebie trudne, to zastanów się, jak to jest, gdy sytuacja się odwróci. Kiedy po prostu chcesz, by druga osoba wiedziała, że ją cenisz, że dobrze o niej myślisz, a może chcesz trochę rozjaśnić jej dzień…❤

Jakby to więc było, gdybyś następnym razem, gdy ktoś powie Ci miłe słowa, pozwolił/a sobie przyjąć je i poczuć satysfakcję, a może nawet szczęście? ❤

Artykuły, do przeczytania których chciałabym Cię również zaprosić…

kliknij w ikonę

kliknij w ikonę

bezpłatny kurs online
„jak rozpocząć swoją przygodę z uważnością"

Chcesz się na chwilę zatrzymać? Czujesz, że życie przecieka Ci przez palce, a każdy kolejny rok mija szybciej niż poprzedni? Natłok obowiązków, ciągły stres i gonitwa myśli sprawiają, że nie wiesz już do czego dążysz? Potrzebujesz zmiany. Na początek weź świadomy oddech.

spotkania online
- rozwijaj się w swoim domu

Przebywając w domowym, znajomym otoczeniu, siedząc wygodnie we własnym fotelu możesz rozpocząć wartościową podróż. Duże zmiany nie zawsze muszą wyglądać widowiskowo. Zatrzymanie się i otwarcie na nową perspektywę, decyzja, by lepiej poznać siebie, swoje emocje i myśli oraz nawiązać z nimi relację – to może przynieść większe i ważniejsze zmiany niż się spodziewasz.