Jak praktykować wdzięczność

Jak praktykować wdzięczność

Praktyki wdzięczności przez długi czas nie traktowałam zbyt poważnie. Wydawała mi się dość infantylna i myślałam o niej bardziej w kontekście lukrowania rzeczywistości niż autentycznej zmiany sposobu jej postrzegania i jakości własnego funkcjonowania.

Całe szczęście na swojej ścieżce życiowo-zawodowej co chwila wpadałam na wzmianki o wdzięczności, przez co powoli odkrywałam kolejne potwierdzenia jej skuteczności w budowaniu ludzkiego dobrostanu. (Tak, mój analityczny umysł bardzo lubi twarde dowody, choć z biegiem lat i pogłębianiem praktyki w moim sercu jest coraz więcej przestrzeni także na wewnętrzne „nie wiem”).

Badania psychologiczne dotyczące praktykowania wdzięczności wykazały, że już nawet spisanie trzech rzeczy dziennie, za które jesteśmy wdzięczni, pozytywnie wpływa na odczuwane przez nas emocje i na nasze samopoczucie. Trzy rzeczy! To naprawdę niewiele, a zmienia sporo ❤️

W życiu jest mnóstwo momentów, aspektów, doświadczeń, za które możemy być wdzięczni, a których nie dostrzegamy póki są na wyciągnięcie ręki.

Przychodzące mi na szybko moje przykłady dzisiejszych wdzięczności, to:

🙌 po pierwsze samo życie

🙌 sprawność fizyczna i umysłowa

🙌 dach nad głową

🙌 pożywienie i woda

🙌 środki czystości

🙌 możliwość swobodnej nauki i poszerzania wiedzy

🙌 ludzie, których kocham

🙌 klienci, którzy się do mnie zgłaszają

🙌 medytacja, która pomaga mi się zatrzymać i dostrzegać wyraźniej

🙌 otaczająca mnie natura

🙌 parasol, który chroni mnie przed deszczem

🙌 i sam deszcz, przed którym czasami wcale nie chcę być chroniona ❤️

Taka lista wdzięczności może się ciągnąć bez końca, więc każdego dnia możemy tworzyć nową – tym bardziej, że przecież wystarczy, by miała ona 3, 5, 10 punktów – ile tylko chcemy i na ile mamy danego dnia otwartość 😊

Poświeć więc chwilę, zamknij oczy i pomyśl o czymś, za co jesteś wdzięczna/ny.

Zwróć uwagę na uczucia, których doświadczasz. Być może od razu dostrzegasz uśmiech na twarzy, uczucie ciepła w brzuchu, lekkość w ramionach, a może przypływ energii? Wyobraź sobie, że z łatwością możesz wracać do tych odczuć każdego dnia, wzmacniając równocześnie swoją wewnętrzną odporność i dokładając cegiełkę do budowy swojego szczęścia❤️

Ja pokochałam praktykę wdzięczności ❤️ I naprawdę wydaje mi się, że warto, by każdy z nas dał jej szansę 😊

Artykuły, do przeczytania których chciałabym Cię również zaprosić…

kliknij w ikonę

kliknij w ikonę

bezpłatny kurs online
„jak rozpocząć swoją przygodę z uważnością"

Chcesz się na chwilę zatrzymać? Czujesz, że życie przecieka Ci przez palce, a każdy kolejny rok mija szybciej niż poprzedni? Natłok obowiązków, ciągły stres i gonitwa myśli sprawiają, że nie wiesz już do czego dążysz? Potrzebujesz zmiany. Na początek weź świadomy oddech.

spotkania online
- rozwijaj się w swoim domu

Przebywając w domowym, znajomym otoczeniu, siedząc wygodnie we własnym fotelu możesz rozpocząć wartościową podróż. Duże zmiany nie zawsze muszą wyglądać widowiskowo. Zatrzymanie się i otwarcie na nową perspektywę, decyzja, by lepiej poznać siebie, swoje emocje i myśli oraz nawiązać z nimi relację – to może przynieść większe i ważniejsze zmiany niż się spodziewasz.