Od czego zależy nasze szczęście

Od czego zależy nasze szczęście

Często uzależniamy swoje poczucie szczęścia od czynników zewnętrznych…

Nie jest to dobra strategia.

Wstrzymujemy radość z życia do czasu: dostania upragnionej pracy, uzyskania awansu, wyjścia za mąż, urodzenia dziecka, wybudowania domu, kupna nowego samochodu itd. itp.

Tak wiele nadziei pokładamy w tym naszym marzeniu, że kiedy ostatecznie je spełnimy, nie potrafimy się nim tak cieszyć, jak to sobie wcześniej wyobrażaliśmy. Paradoksalnie możemy z tego powodu nawet popaść w przygnębienie ?

A gdzie w tym wszystkim zagubiło się nasze szczęście…? ?

Do niedawna psychologowie i badacze wierzyli, że poziom naszego szczęścia nie zmienia się zbytnio w ciągu naszego życia, generalnie zawsze wracając do poziomu wyjściowego, niezależnie od tego, co się z nami stało.  Na przykład badania wykazały, że ludzie, którzy wygrali na loterii, początkowo odczuwają wzrost szczęścia, ale w ciągu roku wracają do poziomu wyjściowego.  Co jeszcze bardziej zaskakujące, ludzie sparaliżowani na całe życie w skutek nieszczęśliwego wypadku mają początkowy spadek szczęścia, ale w ciągu jednego roku oni również powracają do poziomu wyjściowego. 

Ta teoria sugerowała, że nasza linia bazowa szczęścia jest zdeterminowana głównie przez cechy dziedziczne i osobowość zakorzenione we wczesnym okresie życia i że tej linii podstawowej nie można zmienić.  Ale nasze mózgi są znacznie bardziej plastyczne, niż myśleliśmy.  Chociaż nie wszyscy rodzimy się równie szczęśliwi, wszyscy możemy stać się szczęśliwsi.

Rewolucyjne odkrycia w neurobiologii pokazały, że możemy zmienić nasz bazowy poziom szczęścia.  Ale nie dzieje się tak poprzez zmianę naszego życia zewnętrznego, tylko poprzez zmianę naszego wewnętrznego krajobrazu. 

Wniosek: zmiany zewnętrzne (takie jak wygrana na loterii) nie zmienią naszego podstawowego szczęścia, ale wewnętrzne już tak. „Szczęście można ćwiczyć, ponieważ można zmodyfikować samą strukturę naszego mózgu”.

Każdy z nas ma tę zdolność – moc wyboru tego, czego pragnie. Psycholog i pisarz Rick Hanson ukuł piękny termin pozytywna neuroplastyczność, czyli celowe angażowanie się w praktyki, które wbudują konstruktywne zasoby psychologiczne w nasz mózg. 

Bez względu na to, gdzie jesteś w życiu, bez względu na ból, jakiego doświadczyłeś lub popełnione błędy, Twoja przyszłość jest nieskazitelna i możesz zacząć od nowa.  Ponieważ to, co ćwiczysz, rośnie w siłę.

Jedyne pytanie brzmi: Co chcesz by urosło?

Liv Larsson, w swojej książce „Wdzięczność. Najtańszy bilet do szczęścia”, wskazała na dwanaście zachowań, które praktykują ludzie szczęśliwi.

Warto przyjrzeć się tej liście i wprowadzić jak najwięcej z nich do swojego życia:

• wyrażaj wdzięczność,

• ćwicz optymizm,

• nie porównuj się z innymi,

• bądź uprzejmy,

• dbaj o relacje,

• naucz się radzić sobie z trudnościami,

• naucz się słuchać z empatią i wybaczać,

• stawiaj sobie wysokie wymagania,

• ciesz się radosnymi chwilami,

• staraj się zrealizować ważne cele,

• praktykuj religię i życie duchowe,

• dbaj o ciało i medytuj ❤

Dużo tych zasad… Jednak nie musisz wszystkiego wprowadzać na raz ?

Wybierz technikę małych kroków, czyli ciągłego doskonalenia.

Krok po kroku wprowadzaj do swojego życia kolejne punkty, a zobaczysz, jak poprawia się jego jakość ❤❤❤

Artykuły, do których chciałabym Cię również zaprosić…

kliknij w ikonę

kliknij w ikonę

bezpłatny kurs online
„jak rozpocząć swoją przygodę z uważnością"

Chcesz się na chwilę zatrzymać? Czujesz, że życie przecieka Ci przez palce, a każdy kolejny rok mija szybciej niż poprzedni? Natłok obowiązków, ciągły stres i gonitwa myśli sprawiają, że nie wiesz już do czego dążysz? Potrzebujesz zmiany. Na początek weź świadomy oddech.

spotkania online
- rozwijaj się w swoim domu

Przebywając w domowym, znajomym otoczeniu, siedząc wygodnie we własnym fotelu możesz rozpocząć wartościową podróż. Duże zmiany nie zawsze muszą wyglądać widowiskowo. Zatrzymanie się i otwarcie na nową perspektywę, decyzja, by lepiej poznać siebie, swoje emocje i myśli oraz nawiązać z nimi relację – to może przynieść większe i ważniejsze zmiany niż się spodziewasz.