„uważne dorastanie” czyli jak to się zaczęło…

Uważne dorastanie

Dzieci ❤❤❤ Dbanie o ich dobro, bezpieczeństwo i poczucie szczęścia było od zawsze na samej górze moich życiowych wartości. Dotyczy to zarówno moich osobistych dzieci, jak i tych mniej osobistych, a jednak równie ważnych.

Choć na co dzień pracuję z dorosłymi, co uwielbiam i w czym widzę ogromny sens, to jednak regularnie pojawiają się w moim życiu projekty związane z dziećmi. Projekty, których celem jest wzmacnianie i wspieranie młodych ludzi w codziennych trudnościach, radzeniu sobie z tym, co ich przytłacza i budowaniu zdrowego poczucia własnej wartości.

Takim, obecnie już całkiem dużym, projektem była i jest seria książek z Krainy Uważności, które pisałam dla dzieci z głębi serca, by przekazać im narzędzia, których często uczę dorosłych, a które dla młodych ludzi mogą być przecież równie wspierające. Pierwsze książeczki z tej serii pisałam w 2013 i 2014 roku, kiedy na polskim rynku nie było jeszcze niczego na temat uważności dla dzieci. Dwie najnowsze powstały w zeszłym roku i obecnie jest ich już w sumie dziewięć ?

Kolejny ważny dla mnie projekt związany z młodym pokoleniem, to roczny program wdrażania uważności do szkoły podstawowej, który w roku szkolnym 2016-17 wprowadziłam, z pięknymi wynikami, do pierwszej polskiej szkoły. W linku poniżej znajdziesz reportaż nagrany w tej właśnie szkole:

Jednak projekt obejmujący całą szkołę, z dyrekcją, kadrą pedagogiczną i uczniami wszystkich klas okazał się zbyt duży, zbyt innowacyjny, może też zbyt wymagający dla większości polskich placówek.

Przez ostatnie lata miałam za to mnóstwo pytań o możliwość przeszkolenia w zakresie wdrażania uważności, życzliwości i współczucia do pracy z dziećmi przez pojedyncze osoby – nawet jeśli cała placówka edukacyjna, w której dana osoba pracuje nie zdecyduje się na udział w projekcie. I tak przyszedł czas na kolejny projekt, który pozwoli nauczycielom, pedagogom, psychologom szkolnym, a także rodzicom, wziąć udział w takim szkoleniu indywidualnie.

Każda osoba, która pracuje z dziećmi, mniej więcej, w wieku od 5 do 9 lat (lub która jest rodzicem dziecka/dzieci w tym wieku) może zarówno pełniej doświadczyć na sobie czym jest praktyka uważności, życzliwości i współczucia, jak i nauczyć się, jak tę wiedzę przekazywać swoim podopiecznym w lekki, ciekawy i wspierający ich sposób.

Wszystkie spotkania, a także materiały, scenariusze zajęć, karty ćwiczeń czy nagrane praktyki są przygotowane w języku polskim, więc można z nich od razu korzystać na zajęciach z dziećmi – do czego z resztą będę uczestników bardzo zachęcać ?

Cały proces szkoleniowy jest podzielony na trzy etapy.

  • 1 etap obejmuje rozwój uważności wśród samych uczestników szkolenia. Nie da się bowiem bez własnej praktyki uczyć uważności innych, a już szczególnie dzieci, które są idealnymi detektorami braku autentyczności. Zatem, by uczyć uważności naszych podopiecznych, potrzebujemy ją zrozumieć, poczuć i praktykować w swoim codziennym życiu, a także w relacji z dziećmi. Wspaniała wiadomość jest taka, że ten etap nie tylko buduje wiarygodność i pomaga tworzyć lepsze relacje z uczniami, ale też wspiera samych dorosłych w lepszym zrozumieniu siebie, radzeniu sobie ze stresem, zapobieganiu wypaleniu zawodowemu i emocjonalnemu oraz rozwijaniu ogólnie pojętego dobrostanu. Przychodząc więc na szkolenie z intencją zadbania o dzieci, w pakiecie otrzymujesz dbałość o siebie samą/siebie samego ❤
  • 2 etap, to szkolenie przygotowujące do prowadzenia zajęć z dziećmi. Obejmuje on aż 25 lekcji pogrupowanych w konkretne obszary tematyczne: oddech, ciało, zmysły, myśli, emocje, komunikacja, życzliwość i poczucie własnej wartości, rozwijanie rezyliencji. Każdy temat jest odpowiednio pogłębiony, by dzieci mogły go lepiej zrozumieć, przećwiczyć i doświadczyć z różnych perspektyw, a także mieć przestrzeń na to, by zadać pytania, jeśli takie się w nich pojawią.

    Obecna edycja szkolenia „uważne dorastanie” obejmuje dzieci w wieku od 5 do 9 lat, a to idealna grupa wiekowa do pracy z książeczkami z Krainy Uważności, więc będą nam one w tej podróży aktywnie towarzyszyć. Dołączając do szkolenia otrzymasz w prezencie cały zestaw książek z Krainy Uważności, by wspierały Cię w pracy z dziećmi. Otrzymasz z resztą znacznie więcej pomocy dydaktycznych i niespodzianek, które będą miały za zadanie ułatwić Ci prowadzenie zajęć z dziećmi.
  • 3 etap jest już mniej angażujący czasowo, jednak bardzo ważny podczas wdrażania projektu w życie. To spotkania superwizyjne, czyli takie, podczas których możemy się wspólnie przyjrzeć temu, jak postępuje proces pracy z dziećmi, co idzie łatwiej, a co być może jest wyzwaniem. Podczas takich spotkań będę służyć uczestnikom wsparciem mentoringowym, jednak równie istotne jest wzajemne wsparcie uczestników szkolenia – zarówno podczas spotkań superwizyjnych, jak i pomiędzy nimi, w stworzonej specjalnie na potrzeby tego szkolenia, zamkniętej grupie na facebooku.

Szkolenie „uważne dorastanie” trwa więc w sumie cały rok. W pierwszej połowie skupia się głównie na nauce i praktyce uważności, a w drugiej na wdrażaniu projektu w życie – i oczywiście nadal na praktyce, ponieważ powinna ona już pozostać z uczestnikami szkolenia na stałe, po to, by móc autentycznie i etycznie uczyć jej dzieci. Ponieważ wiemy już, że korzyści są z tego obopólne, wiec sądzę, że to akurat będzie „miły obowiązek” ❤ Poza tym uczestnicy szkolenia otrzymają również dla siebie zestaw nagranych krótszych i dłuższych praktyk do regularnego korzystania z nich w swoim codziennym życiu.


Zapraszam Cię również na spotkanie live – 26 stycznia, gdzie będę opowiadać więcej o tym:

  • Jak wdrażać uważność w życie dzieci i po co właściwie to robić?
  • Jakie znaczenie w tym kontekście ma poziom uważności nas – dorosłych?
  • Jak budować relację opartą na prawdziwym dostrzeganiu drugiego człowieka, jakim jest także ten mały człowiek obok nas?

Jestem przekonana, że to szkolenie zrobi dużo dobrego w środowisku szkolnym, w życiu nauczycieli, pedagogów, psychologów szkolnych, rodziców, a przede wszystkim w życiu młodych ludzi.

Będę zaszczycona, gdy dołączysz do niego także Ty ❤

Więcej szczegółów i możliwość dołączenia do szkolenia „uważne dorastanie” znajdziesz  w linku poniżej:

kliknij w ikonę

kliknij w ikonę

bezpłatny kurs online
„jak rozpocząć swoją przygodę z uważnością"

Chcesz się na chwilę zatrzymać? Czujesz, że życie przecieka Ci przez palce, a każdy kolejny rok mija szybciej niż poprzedni? Natłok obowiązków, ciągły stres i gonitwa myśli sprawiają, że nie wiesz już do czego dążysz? Potrzebujesz zmiany. Na początek weź świadomy oddech.

spotkania online
- rozwijaj się w swoim domu

Przebywając w domowym, znajomym otoczeniu, siedząc wygodnie we własnym fotelu możesz rozpocząć wartościową podróż. Duże zmiany nie zawsze muszą wyglądać widowiskowo. Zatrzymanie się i otwarcie na nową perspektywę, decyzja, by lepiej poznać siebie, swoje emocje i myśli oraz nawiązać z nimi relację – to może przynieść większe i ważniejsze zmiany niż się spodziewasz.