Zmysły, czyli nasz wyjątkowy kontakt ze światem

zmysły, czyli nasz wyjątkowy kontakt ze światem

Zmysły… Niby tak oczywiste, że korzystamy z nich przez większość czasu, a jednak, tak jak o oddechu, potrafimy o nich zapomnieć i korzystać z nich tylko w sposób automatyczny. Zmysły pomagają nam w odbiorze świata zewnętrznego, jednak zwykle korzystamy z nich w bardzo ograniczony sposób. Trochę jak przez mgłę. 

Niby oczy mamy otwarte i generalnie widzimy świat wokół siebie, jednak najczęściej jest to widzenie zawężone, pozwalające zaledwie na bezpieczne przejście z punktu „a” do punktu „b”, na podjęcie decyzji czy dana przestrzeń jest bezpieczna, czy czegoś nie trzeba poprawić lub od kogoś się odsunąć, bo wygląda „podejrzanie”. 

To samo dzieje się z dźwiękami, które otaczają nas przez cały czas, a które słyszymy dość wybiórczo. Zatrzymuje nas zwykle dźwięk nagły, głośny lub piskliwy. Może on bowiem oznaczać zagrożenie, więc umysł automatycznie kieruje na niego naszą uwagę. Gdy potencjalne zagrożenie mija, nasza uwaga znów odcina się od bodźców dźwiękowych wracając do świata mentalnego, analiz i rozmyślań… 

A dotyk? O ile nie dotykamy czegoś zimnego lub gorącego, zwykle umyka nam świadomość tego, z czym kontaktujemy się poprzez ten zmysł. A może być to na przykład kontakt stóp z podłożem, oparcie krzesła na którym siedzimy, dotyk ubrania na ciele lub powietrza stykającego się z naszą skórą… 

Z zapachem i smakiem jest dokładnie tak samo. Umyka nam cały ogrom otaczających nas zapachów, a zatrzymują tylko te najbardziej wyraziste. Smaku spożywanego jedzenia prawie nie dostrzegamy, bo zwykle połykamy je w biegu, robiąc kilka rzeczy równocześnie i nie zwracając uwagi na odczucia docierające z naszych kubków smakowych. 

No dobrze, może i tak jest, że umyka nam co nieco.

Tylko co z tego? Po co właściwie skupiać się na naszych zmysłach? 

Już prawdopodobnie wiesz z moich poprzednich wpisów jak dużą wartość przynosi nam wracanie świadomością do chwili obecnej i praktyka uważności oraz jak bardzo pomaga nam w tym nasz oddech

Powrót świadomością do naszych zmysłów, to także świetny sposób na powrót do bieżącego doświadczenia. Skupiając się na tym co widzimy, słyszymy, czujemy, czego dotykamy, jaki smak czujemy, naturalnie przekierowujemy naszą uwagę do teraźniejszości. Uważność na zmysły pomaga nam puścić wewnętrzne analizy, wyciszyć umysł, rozluźnić napięcie i równocześnie autentyczniej doświadczyć tego, co akurat dzieje się wokół nas. Dostrzegając z ciekawością i otwartością to co dociera do nas poprzez wzrok, słuch, dotyk, zapach i smak w bardzo przyjemny sposób stajemy się uważni i wracamy do świadomego życia.

A może już teraz dasz się zaprosić do wypróbowania prostego ćwiczenia uważności na zmysły?

  • Wystarczy, że zatrzymasz się na moment i z ciekawością rozejrzysz się wokół siebie. 
  • Zwróć uwagę na pięć rzeczy, które widzisz w swoim otoczeniu.  Spróbuj wybrać rzeczy, których zwykle nie zauważasz. Jaki mają kolor, kształt, fakturę, wielkość…?
  • Zwróć uwagę na cztery rzeczy, które możesz poczuć poprzez zmysł dotyku. Cztery rzeczy, które obecnie czujesz, takie jak dotyk powietrza na skórze, stół, na którym spoczywa ręka, oparcie fotela…  
  • Zauważ trzy dźwięki docierające teraz do Twoich uszu. Może to być na przykład dźwięk klimatyzacji, śpiew ptaków, szum wiatru, przejeżdżające auta, wszystko, cokolwiek teraz słyszysz.
  • Zwróć też uwagę na dwie rzeczy, których zapach możesz poczuć. To mogą być kwiaty w wazonie, krzewy rosnące gdzieś w pobliżu, zapach kawy lub herbaty, którą właśnie pijesz.
  • Na koniec zauważ smak, choćby najsubtelniejszy, który wyczuwasz obecnie w ustach. Na moment skup uwagę na tym zmyśle, po czym powoli zakończ ćwiczenie.

Gratuluję! Właśnie doświadczyłeś/doświadczyłaś na sobie praktyki uważności na zmysły. Możesz z niej korzystać w całości lub z uwagą tylko na wybrany zmysł wielokrotnie w ciągu dnia i tym samym łagodnie wracać świadomością do tego, czego doświadczasz tu i teraz.

A jeśli chcesz skorzystać ze wsparcia w postaci nagranych medytacji, które pomogą Ci powracać do uważności w codziennych sytuacjach, to serdecznie polecam Ci zestaw „Medytacje na cały dzień”.

Artykuły, które mogą Cię jeszcze zaciekawić w temacie uważności na co dzień:

Jeśli preferujesz słuchać, zapraszam Cię do odsłuchania odcinków podcastu ”Z kroplą uważności’’.

kliknij w ikonę

kliknij w ikonę

bezpłatny kurs online
„jak rozpocząć swoją przygodę z uważnością"

Chcesz się na chwilę zatrzymać? Czujesz, że życie przecieka Ci przez palce, a każdy kolejny rok mija szybciej niż poprzedni? Natłok obowiązków, ciągły stres i gonitwa myśli sprawiają, że nie wiesz już do czego dążysz? Potrzebujesz zmiany. Na początek weź świadomy oddech.

spotkania online
- rozwijaj się w swoim domu

Przebywając w domowym, znajomym otoczeniu, siedząc wygodnie we własnym fotelu możesz rozpocząć wartościową podróż. Duże zmiany nie zawsze muszą wyglądać widowiskowo. Zatrzymanie się i otwarcie na nową perspektywę, decyzja, by lepiej poznać siebie, swoje emocje i myśli oraz nawiązać z nimi relację – to może przynieść większe i ważniejsze zmiany niż się spodziewasz.